Címlap Helytörténeti Kiállítás "Monorikumok" A Szélmalom utcai gólyák

PostHeaderIcon A Szélmalom utcai gólyák

Majdnem napra pontosan, egy évvel a tavalyi után, 2016. március 29-én megérkezett a Szélmalom utcai kazánkéményen lévő fészekre az első lakó, mely remélhetőleg a tavaly három fiókát költő gólyapár egyike. A magasan lévő fészekben méltóságteljesen álldogáló madár a javuló időben elkezdte a 2015. augusztus 20. óta üresen álló fészek birtokbavételét, javítgatását, csinosítását, miközbenhangos csőrcsattogtatással, kelepelésselvárta a párját. Röviddel az érkezése után egy másik gólyát is lehetett látni. Magasan körözött a kémény fölött, de a várakozással ellentétben nem szállt le, hanem a közeli vizes területek felé repült, bizonyára élelemszerzés végett. Legnagyobb örömünkre április 4-én, hétfő reggel már ismét két madarat láttunk a kémény tetején. Megérkezett a másik is.

Gólyáink május közepéig folyamatosan ültek a fészken, de akkor történhetett valami, mert többször is előfordult, hogy rövidebb-hosszabb ideig egyikük sem tartózkodott ott. Ez nagyban eltér a gólyák költési viselkedésétől, hiszen ha van tojás vagy fióka, akkor egyik mindig a fészken van. Így erősen kérdésessé vált a szaporulat ténye. Sajnos, a bizonytalanságot tetézte, hogy ebben az időszakban többször is esett az eső. Június végén – a madarakat kedvelők segítségévelsikerült a magasból, quadkopterrel felvételeket készíteni a kéményről s a fészekről. Azok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy abban se tojás, se fióka nincs. Lehet, hogy korábban volt valami, amit az egyik képen a fészek szélén látható fehér folt sejtetett. Talán egy kilökött tojás? Talán… Ami biztossá vált: 2016-ban nem lesz szaporulat a Szélmalom utcai fészken.

Július elejétől újra visszatértek a gólyák a kéményre. Ültek is a fészken, s repültek, köröztek a magasban néhány társukkal egyetemben. Augusztus elején a fészek tájáról többször is kelepelést, szárnycsapkodást lehetett hallani, mintha tavasz lenne. Augusztus 21-én, vasárnap még mindkét gólya a fészkén álldogált, de másnap már csak az egyik, 23-án pedig egy sem.

Reménykedünk, hogy jövőre ismét találkozunk velük, s lesznek fiókáik is.

Helytörténeti KörKözművelődési Egyesület

A Szélmalom utcai gólyák – 2017

A tavalyihoz képest három hetes késéssel érkeztek meg a gólyák a Szélmalom utcai egykori postaerősítő kéményén lévő fészekre. Az első madarat április 14-én, pénteken pillantottam meg másnap pedig a másodikat. Az elsőt, a később jövőhöz képest nagyobbat fotózva feltűnt egy dudor annak a bal lábán, ami egy fém gyűrű volt, rajta betűkkel és számokkal. Ez azért is figyelemre méltó, mert ezen a fészken eddig meggyűrűzött gólya még nem fészkelt. A madarat a gyűrűn lévő részlegesen olvasható betűk és számok alapján a Magyar Madártani Egyesület az adatbázisában szereplők szerint azonosította. A hím madár a gyűrűt még fióka korában kapta, közel 5 évvel ezelőtt, 2012-ben Bugyi településen. A pár már berendezkedett a fészken és egyikük már 8-10 napja rendületlenül ül is, ami annak a jele, hogy talán már melegíti is tojásai. Azonban még közel egy hónap mire fiókák kikelnek és még a további néhány hetet, míg azok a fészekben felállva láthatóvá válnak.

Remélhetőleg nem ismétlődik meg a tavalyi kudarc, amikor nem volt szaporulat ebből a hazánkban is egyre csökkenő létszámban fellelhető fehér gólyából.

Helytörténeti KörKözművelődési Egyesület

A Szélmalom utcai gólyák 2017 júliusában

A Szélmalom utca végén fészkelő gólyák valamilyen oknál fogva az idén sem nevelnek fel utódokat, pedig a fészken rendületlenül ülő tojó két fiókája május végén ki is kelt. A gyűrűzött apa madár a kotlás alatt folyamatosan hordta a fészekhez való anyagokat valamint párjának és később a kikelt fiókáknak is az élemet. A fészekből felfelé nyújtózkodó két fiókát június 4-án láttam utoljára utána 5-én már csak egyet és ezután már egyet sem. Vajon, mi történhetett az alig egyhetes kis madarakkal? Valószínűleg elhullottak és a szüleik ezt tapasztalván elhagyták a már sivárrá váló fészket, napokig nem is tértek vissza. Ettől kezdve a madarakat, egyedül vagy párban már csak alkalmanként lehet látni a fészken.

Sajnos ez az év, a tavalyihoz hasonlóan sem hozott szaporulatot, pedig a madarak igazán gondos szülőknek látszottak.

2017. július 18.

A Szélmalom utcai gólyák 2018 áprilisában

2018. április 2-án, Húsvét második napján megérkeztek a gólyák a Szélmalom utcában levő kazánház kéményére. A HLT6os jelzésű közel három éves hím madarat még fióka korában gyűrűzték meg Tápiószőlősön 2015. 06. 21-én és a következő évben, 2016-ban Tótkomlóson figyelték meg. (Forrás MME fehérgólya adatbázis)

2018. április 11.

A Szélmalom utcai gólyák 2018 júniusában

A Szélmalom utcai fészekben két gólya fiókát lehet megfigyelni.Az egyik egy erősebb, mely a hónap elején a másikat, a fészek adottsága miatt csak június 17-én vált láthatóvá. A fiókák kikelése, a szülők viselkedésében bekövetkező változások miatt május 25-26-ra tehető. A szülők szorgalmasan etetik a fiókáikat. Június 21-én a fiókák már álldogálnak a fészekben és alkalmanként a szülők már egyedül is hagyják őket.